Swimming Indians sneak past Salem; plus results from C'dale, Mt. Vernon Invites

Du Quoin's Paxton Higgerson was unbeaten in three races at Salem. (Doug Daniels File Photo)

1351sports.com / duquoinsports.com

July 10, 2018

Du Quoin @ Salem
Boys & Girls Swimming

July 10, 2018

Team Scores: Du Quoin 358, Salem 315

Event Results (DQ, top 6):
Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle: 3. Kuhnert, Kadence, 51.01. 
Girls 6 & Under 25 SC Meter Backstroke: 2. Kuhnert, Kadence, 56.93. 
Girls 7-8 25 SC Meter Freestyle: 3. Lewis, Reagan, 23.02. 5. Foster, Annabelle, 27.40. 
Girls 7-8 50 SC Meter Freestyle: 3. Lewis, Reagan, 52.76. 4. Fred, Haylin, 58.31. 
Girls 7-8 25 SC Meter Backstroke: 4. Fred, Haylin, 30.06.
Girls 7-8 25 SC Meter Breaststroke: 3. Fred, Haylin, 38.45. 4. Lewis, Reagan, 38.54.
Girls 7-8 25 SC Meter Butterfly: 4. Foster, Annabelle, 40.79. 
Girls 7-8 100 SC Meter Freestyle Relay: 2. DQ-A (Hopkins, Josie; Foster, Annabelle; Fred, Haylin; Lewis, Reagan), 2:01.98. 
Girls 9-10 25 SC Meter Freestyle: 1. Eaton, Mckenzie, 18.76. 2. Funk, Addi, 21.54.
Girls 9-10 50 SC Meter Freestyle: 1. Funk, Kelby, 37.46. 4. Funk, Addi, 48.20. 4. Oestreicher, Kenzie, 48.20.
Girls 9-10 25 SC Meter Backstroke: 1. Crow, Haylee, 23.56. 2. Funk, Addi, 24.11.
Girls 9-10 25 SC Meter Breaststroke: 3. Crow, Haylee, 25.76. 4. Eaton, Mckenzie, 26.83. 6. Oestreicher, Kenzie, 33.56. 
Girls 9-10 25 SC Meter Butterfly: 2. Funk, Kelby, 17.50. 5. Eaton, Mckenzie, 22.17. 6. Oestreicher, Kenzie, 27.25. 
Girls 9-10 100 SC Meter IM: 1. Funk, Kelby, 1:29.76. 4. Crow, Haylee, 2:05.18. 
Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle Relay: 1. DQ-A (Eaton, Mckenzie; Crow, Haylee; Funk, Addi; Funk, Kelby), 1:19.99. 
Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle: 1. Oestreicher, Kallie, 37.20. 2. Day, Rylie, 41.72. 3. Gossman, Kristina, 50.03. 4. Dawe, Landree, 1:02.72. 5. Campanella, Makenzie, 1:09.03. 
Girls 11-12 100 SC Meter Freestyle: 1. Montgomery, Mikah, 1:15.94. 2. Rose, Claire, 1:33.17. 3. Romani, Caroline, 2:07.20. 4. Campanella, Makenzie, 2:38.38. 
Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke: 1. Oestreicher, Kallie, 46.89. 2. Day, Rylie, 54.97. 3. Gossman, Kristina, 1:01.42. 4. Campanella, Makenzie, 1:14.34. 5. Dawe, Landree, 1:15.47. 
Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke: 1. Montgomery, Mikah, 48.53. 3, Rose, Claire, 56.47. : 4. Gossman, Kristina, 58.45. 
Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly: 1. Oestreicher, Kallie, 40.06. 3, Day, Rylie, 51.49. 5. Romani, Caroline, 1:14.48. 
Girls 11-12 100 SC Meter IM: 1. Montgomery, Mikah, 1:24.64. 3, Rose, Claire, 1:42.50. 5. Romani, Caroline, 2:35.19. 
Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. DQ-A (Oestreicher, Kallie; Day, Rylie; Rose, Claire; Montgomery, Mikah), 2:33.54. 3. DQ-B (Romani, Caroline; Dawe, Landree; Campanella, Makenzie; Gossman, Kristina), 4:00.44. 
Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay: 1. DQ-A (Day, Rylie; Montgomery, Mikah; Oestreicher, Kallie; Rose, Claire), 3:01.05.
Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle: 1. Montgomery, Makoa, 28.65. 2. Ford, Faith, 33.92. 4. Gossman, Lindsey, 35.73. 5. Russell, Malayna, 36.75. 
Girls 13-14 100 SC Meter Freestyle: 1. Montgomery, Meesha, 59.69. 3, Ford, Faith, 1:18.15. 4. Gossman, Lindsey, 1:22.66. 
Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke: 2. Montgomery, Makoa, 34.81. 3, Heape, Lauren, 39.55. 4. Russell, Malayna, 49.01. 5. Romani, Elaina, 53.86. 
Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke: 1. Montgomery, Meesha, 34.93. 3, Russell, Malayna, 44.78.
Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly: 1. Montgomery, Makoa, 30.97. 2. Heape, Lauren, 34.87. 3. Gossman, Lindsey, 37.58. 5. Romani, Elaina, 56.59. 
Girls 13-14 100 SC Meter IM: 1. Montgomery, Meesha, 1:06.19. 2. Heape, Lauren, 1:22.79. 3. Ford, Faith, 1:30.44. 
Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. DQ-A (Montgomery, Makoa; Ford, Faith; Heape, Lauren; Montgomery, Meesha), 2:06.11. 2. DQ-B (Russell, Malayna; Romani, Elaina; Hill, Camryn; Gossman, Lindsey), 2:41.94. 
Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay: 1. DQ-A (Heape, Lauren; Montgomery, Meesha; Montgomery, Makoa; Ford, Faith), 2:21.53. 2. DQ-B (Romani, Elaina; Russell, Malayna; Gossman, Lindsey; Hill, Camryn), 2:57.93. 
Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle: 2. Darnell, Adalyn, 34.48. 3, Hill, Camryn, 39.86. 4. Darnell, Emee, 40.48. 
Girls 15-18 100 SC Meter Freestyle: 2. Darnell, Emee, 1:31.11. 3, Hill, Camryn, 1:31.93. : 4. Wright, Trinity, 1:32.61. 
Girls 15-18 100 SC Meter Backstroke: 2. Gomes, Rachel, 1:33.92. 3. Wright, Trinity, 1:48.87. 
Girls 15-18 100 SC Meter Breaststroke: 2. Darnell, Adalyn, 1:45.82. 3. Darnell, Emee, 2:18.92. 
Girls 15-18 50 SC Meter Butterfly: 2. Gomes, Rachel, 41.48. 3, Wright, Trinity, 48.52. 4. Hill, Camryn, 50.66. 
Girls 15-18 100 SC Meter IM: 2. Darnell, Adalyn, 1:29.76. 3, Gomes, Rachel, 1:31.32. 
Girls 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay: 2. DQ-A (Gomes, Rachel; Darnell, Emee; Wright, Trinity; Darnell, Adalyn), 2:37.23. 
Girls 15-18 200 SC Meter Medley Relay: 1. DQ-A (Gomes, Rachel; Wright, Trinity; Darnell, Adalyn; Darnell, Emee), 2:50.57.

Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle: 2. Vanzandt, Jake, 36.72. 4. Zaragoza, Jacob, 43.36. 5. Lewis, Emerson, 52.47. 6. Lewis, Aiden, 1:01.87.
Boys 6 & Under 25 SC Meter Backstroke: 2. Vanzandt, Jake, 44.25. 3. Lewis, Aiden, 52.67. 4. Lewis, Emerson, 54.64. 5. Zaragoza, Jacob, 56.68.
Boys 7-8 25 SC Meter Freestyle: 2. Funk, Gannyn, 20.38. 5. Jones, Kevin, 36.96. 
Boys 7-8 50 SC Meter Freestyle: 1. Montgomery, Josiah, 40.01. 6. Jones, Kevin, 1:29.36. 
Boys 7-8 25 SC Meter Backstroke: 1. Funk, Gannyn, 24.62. 5. Jones, Kevin, 1:05.15. 
Boys 7-8 25 SC Meter Breaststroke: 1. Montgomery, Josiah, 25.23. 3. Funk, Gannyn, 31.28. 
Boys 7-8 25 SC Meter Butterfly: 1. Montgomery, Josiah, 21.04. 
Boys 7-8 100 SC Meter Freestyle Relay: 2. DQ-A (Funk, Gannyn; Jones, Kevin; Zaragoza, Jacob; Montgomery, Josiah), 2:04.62. 
Boys 7-8 100 SC Meter Medley Relay: 2. DQ-A (Zaragoza, Jacob; Funk, Gannyn; Montgomery, Josiah; Jones, Kevin), 2:29.68. 
Boys 9-10 25 SC Meter Freestyle: 3. VanZandt, JJ, 19.68. 5. Campanella, Nathon, 24.42. 6. Fornear, Lelan, 35.65. 
Boys 9-10 50 SC Meter Freestyle: 1. VanZandt, JJ, 45.37. 3, Campanella, Nathon, 1:01.70. 4. Fornear, Lelan, 1:23.80. 
Boys 9-10 25 SC Meter Backstroke: 3. Campanella, Nathon, 32.81. 4. Fornear, Lelan, 45.48. 
Boys 9-10 25 SC Meter Breaststroke: 2. VanZandt, JJ, 26.95.
Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle Relay: 2. DQ-A (Jones, Samuel; Fornear, Lelan; Campanella, Nathon; VanZandt, JJ), 2:30.18. 
Boys 9-10 100 SC Meter Medley Relay: 2. DQ-A (Campanella, Nathon; VanZandt, JJ; Fornear, Lelan' Jones, Samuel), 2:49.92. 
Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle: 1. Hopkins, Kendal, 45.98. 4. Eaton, Collin, 50.19. 
Boys 11-12 100 SC Meter Freestyle: 1. Thompson, Maddax, 1:12.56. 2. Hopkins, Alec, 1:42.76. 5. Eaton, Collin, 1:55.12. 
Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke: 2. Hopkins, Alec, 1:00.93. 5. Eaton, Collin, 1:17.28. 6. Hopkins, Kendal, 1:17.29. 
Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke: 1. Thompson, Maddax, 41.52. 3. VanZandt, Jaxon, 1:08.10. 4. Hopkins, Kendal, 1:39.33. 
Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly: 3. Hopkins, Alec, 59.53.
Boys 11-12 100 SC Meter IM: 1. Thompson, Maddax, 1:20.01. 4. VanZandt, Jaxon, 2:17.44. 
Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay: 2. DQ-A (VanZandt, Jaxon; Eaton, Collin; Vanzandt, Jake; Hopkins, Alec), 3:57.40. 
Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay: 1. DQ-A (Eaton, Collin; VanZandt, Jaxon; Hopkins, Alec; Vanzandt, Jake), 4:57.06. 
Boys 13-14 50 SC Meter Freestyle: 1. Eaton, Jakob, 33.73. 
Boys 13-14 100 SC Meter Freestyle: 1. Eaton, Jakob, 1:18.96. 
Boys 13-14 50 SC Meter Breaststroke: 1. Eaton, Jakob, 44.50. 
Boys 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. DQ-A (Lewis, Aiden; Eaton, Jakob; Hopkins, Kendal; Thompson, Maddax), 4:17.45. 
Boys 13-14 200 SC Meter Medley Relay: 2. DQ-A (Hopkins, Kendal; Thompson, Maddax; Eaton, Jakob; Lewis, Aiden), 4:43.14. 
Boys 15-18 50 SC Meter Freestyle: 1. Wood, Payton, 27.59. 3. Gomes, Jonathan, 30.56. 4. Manning, Nathan, 31.21. 
Boys 15-18 100 SC Meter Freestyle: 1. Higgerson, Paxton, 58.73. 2. Wood, Payton, 1:00.48. 3. Ragar, Rylan, 1:01.63. 
Boys 15-18 100 SC Meter Backstroke: 1. Ragar, Rylan, 1:11.44. 2. Gomes, David, 1:16.34. 3. Gomes, Jonathan, 1:20.42. 
Boys 15-18 100 SC Meter Breaststroke: 1. Higgerson, Paxton, 1:15.00. 3. Manning, Nathan, 1:31.26. 4. Gomes, Jonathan, 1:33.81. 
Boys 15-18 50 SC Meter Butterfly: 1. Ragar, Rylan, 29.35. 2. Wood, Payton, 29.53. 4. Gomes, David, 33.42. 
Boys 15-18 100 SC Meter IM: 1. Higgerson, Paxton, 1:07.28. 2. Gomes, David, 1:16.51. 4. Manning, Nathan, 1:21.45. 
Boys 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay: 1. DQ-A (Wood, Payton; Gomes, David; Ragar, Rylan; Higgerson, Paxton), 1:54.97. 
Boys 15-18 200 SC Meter Medley Relay: 1. DQ-A (Ragar, Rylan; Higgerson, Paxton; Wood, Payton; Gomes, David), 2:07.34. 

New Du Quoin Records:
Meesha Montgomery; 100m Freestyle; :59.69
Meesha Montgomery; 50m Breaststroke; :34.93 (League Record)
Meesha Montgomery; 100m Individual Medley; 1:06.19 (League Record)

----------
CLICK HERE for results from Carbondale Invitational (June 30, 2018)

CLICK HERE for results from Mt. Vernon Invitational (June 23, 2018)

SIGN UP AND STAY UPDATED!

© 2018-19 Doug Daniels Photography